Przygotowanie podłoża
Uwagi dla projektantów i inwestorów
Uwagi dla Projektantów:
-
Zastosuj pas szerokości min. 1m (np. z kostki brukowej, asfaltu, betonu) wokół boiska, który będzie zabezpieczał przed dostaniem się na boisko zanieczyszczeń (np. ziemia, liście, śmieci, kamyki). Nie stosuj pasa zieleni z trawy naturalnej czy ozdobnych kamyków. Kamyki przy uderzeniu piłką przedostają się na boisko, a naturalna trawa często przerasta na boisko.
-
Zadbaj o to aby na boisko była brama wjazdowa o szerokości i wysokości min.3. pozwoli ona na wjechanie sprzętem ekipom konserwującym (sprzęt do oczyszczania murawy, zwyżka przy wymianie oświetlenia)
-
Piłko chwyty umieszczaj poza granicami murawy zwiększy to bezpieczeństwo gry jak również ułatwi utrzymanie murawy w czystości w ich obrębie.
-
Na odrodzenia stosuj siatki ocynkowane wytrzymałe na uderzenia piłką. Często siatki powlekane plastikiem ładnie wyglądające mają bardzo cienki drut który łatwo się naciąga.
-
Podbudowa powinna być obniżona w stosunku do krawężnika o wysokość trawy aby piasek czy granulat nie wydostawał się poza obszar boiska (obrzeża powinny być zamontowane sfrezowanie do boiska).
Uwagi dla Inwestorów:
-
wybierz dobrą trawę (na rynku polskim pojawiło się dużo azjatyckiego materiału, który zawiera szkodliwe metale ciężkie);
-
uważaj na promocje (nie da się wyprodukować tanio i z dobrych materiałów);
-
skontroluj ilość wsypanego piasku oraz granulatu na budowie (zgodność z kartą techniczną lub testem laboratoryjnym), każda trawa jest inna wiec ilość zasypu też jest różna;
-
pamiętaj ze zawsze sztuczne trawy zasypywane są suszonym piaskiem kwarcowym, a nie żwirowym;
-
piasek i granulat powinien być rozmieszczony równomiernie na całej płycie boiska;
-
po zasypaniu włókna trawy powinny wystawać z zasypu a nie "leżeć" pod piaskiem i granulatem gumowym.